İsrailin bir sıra aparıcı şirkət nümayəndələri Azərbaycana səfər edib
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təşəbbüsü ilə İsrailin bir sıra aparıcı şirkətlərinin - “FinCom.Co”, “Raycom”, “CySource” və “Sensorz” nümayəndələri Azərbaycana səfər edib. Səfər çərçivisində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə İsrailin sözügedən şirkətlərinin, habelə “AnD Ventures” vençur fondunun nümayəndələri arasında görüş baş tutub.
İsrailli qonaqlarla görüşlərdə İRİA-nın sədr əvəzi İnarə Valiyeva, sədrin müşaviri Şahin Əliyev, Agentliyin Beynəlxalq Biznesin İnkişafı üzrə rəhbəri Loukas Tzitzisvə İnnovasiya üzrə rəhbər İqor Ovçarenko iştirak edib. Görüş müddətində Texnopark rezidentliyi haqqında qanunun yaratdığı üstünlüklərvə Avrasiya bazarının İKT potensialından yararlanmaqda Azərbaycanın doğruseçim olması haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Agentliyin dəstəyi ilərezidentlik hüququ əldə etmək istəyən şirkətlərin Azərbaycanda filial və yatəmsilçilik təsis etmələri üçün müvafiq şərait mövcuddur.
Görüşlər əsnasında, həmçinin İsrail şirkətlərinin nümayəndələrinin Azərbaycandakı kadr potensialı, yerli və Avrasiya ekosistemindəki mövcudimkanlar haqqında sualları da cavablandırılıb. İsrailli nümayəndə heyəti Azərbaycanın ümumi İKT mühiti ilə tanışlıqdan vəmüsbət nəticələnən işgüzar görüşlərdən məmnunluqlarını ifadə ediblər. Səfər çərçivəsində israilli nümayəndə heyəti İsrailin Azərbaycandakı fövqəladə vəsəlahiyyətli səfiri Corc Diklə görüşüb.
Anchor Səfər zamanı “PASHA Holding” şirkətinin İnnovasiya üzrə nümayəndəlari iləkeçirilən görüşdə israilli şirkətlərlə innovasiya sahəsində birgə iş imkanlarıdəyərləndirilib. İnnovasiya və texnologiyaya əsaslanan ekosistemin inkişafı üçünortaq səylərin reallaşdırılması, bilik mübadiləsinin həyata keçirilməsi mövzularımüzakirə edilib. İsrailli şirkət nümayəndələri, həmçinin “Azercell” şirkətinin qonağı olublar vəpotensial əməkdaşlıq ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Müzakirələr şəbəkəinfrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, innovativ xidmət və tətbiqlərin inkişafınaqədər geniş mövzuları əhatə edib.
Bundan əlavə, nümayəndə heyəti Sumqayıt Texnologiyalar Parkının məhsul vəxidmətləri ilə tanış olublar. Təqdimat zamanı, həmçinin STP-nin istehsalat gücü vəixtisaslaşdığı sektorlara görə əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verilib. Qeyd edək ki, İsrail şirkətlərinin Azərbaycana səfəri qlobal və yerli İKT şirkətlərinə vergi güzəştləri və imtiyazlar təqdim edən texnopark rezidentliyi çərçivəsində baş tutub.

A team representing leading Israeli companies FinCom.Co, Raycom, CySource, and Sensorz paid a visit to Azerbaijan at the initiative of the Innovation and Digital Development Agency.
As part of the visit, it held a meeting with IDDA management, also attended by representatives of AnD Ventures, a venture capital fund. Participating in the meeting were IDDA Acting Chair, Inara Valiyeva, Advisor to Chair, Shahin Aliyev, Managing Director for International Business Development & Growth, Loukas Tzitzis, and Chief Innovation Officer, Igor Ovcharenko.
The guests were updated on the advantages offered by the Technopark residency law and the right choice made by Azerbaijan in benefiting from the Eurasian market's ICT potential. It was pointed out that, supported by the Agency, companies wishing to obtain residency rights and set up a branch or representative office in Azerbaijan are enabled to do so. IDDA management team also responded to the Israeli team's questions about the personnel potential in Azerbaijan and the available opportunities in the local and Eurasian ecosystem.
The Israeli delegation expressed their satisfaction with both the update on the general ICT environment in Azerbaijan and the positive business meeting. As part of their visit, the delegation also met Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Israel to Azerbaijan, George Dick. Besides, cooperation possibilities were considered during a meeting Israeli companies held with the Innovation Department representatives of PASHA Holding.
Among issues under discussion were joint efforts towards the development of an innovation and technology-based ecosystem and knowledge sharing. The Israeli delegation also visited Azercell headquarters and discussed potential cooperation with the latter's team. The exchange covered a wide range of topics, from the improvement of network infrastructure through to the development of innovative services and applications.
Later on, a presentation of Sumgayit Technologies Park's products and services was held for the guests, with detail provided on STP's capacities and accomplishments in specialized sectors. Israeli companies' visit to Azerbaijan was dedicated to the technopark residency, which provides tax and other benefits to global and local ICT companies.