Azərkosmos və “SpaceX” şirkəti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi – Azərkosmos ABŞ-nin “SpaceX” şirkəti (Space Exploration Technologies Corporation) ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb.
Müqavilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərkosmos və “SpaceX” şirkəti arasında keçirilən görüşdə imzalanıb.
Müqaviləyə əsasən Azərkosmos və “SpaceX” şirkəti arasında şirkətin “Starlink” genişzolaqlı peyk internet xidmətinin Azərbaycanda təkrar satışı üzrə razılıq əldə olunub.
Azərkosmos tərəfindən ölkəmizdə artıq uğurla sınaqdan keçirilən “Starlink” peyk internet xidmətləri dənizdə, quruda, dəmir yollarında və digər nəqliyyat xətlərində, ucqar ərazilərdəki iş və məlumat mərkəzlərində, bir sözlə kifayət qədər internet əhatəsi olmayan ərazilərdəki istifadəçilər tərəfindən istifadə oluna bilər.
Azərkosmosun İdarə heyətinin sədri Saməddin Əsədov bildirib ki, ölkəmizdə “SpaceX” şirkəti kimi qlobal səviyyəli texnologiya bələdçisi ilə birgə fəaliyyət göstərməkdən məmnunuq. “Starlink” internet xidmətlərinin tərəfdaşı olaraq ənənəvi və çox vaxt məhdud telekommunikasiya infrastrukturlarının yaratdığı maneələri aradan qaldırmaqla dənizdə və quruda qabaqcıl peyk texnologiyası xidmətlərimizi genişləndirəcəyik.
Görüşdə “SpaceX” şirkətinin prezidenti və baş əməliyyat direktoru Qven Şotvel (Gwynne Shotwell) qeyd edib ki, bu əməkdaşlıq Azərbaycan və “SpaceX” arasında kosmik sahənin davamlı inkişafı istiqamətində mühüm addımdır. Xanım Şotvel Bakıda keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresini qlobal müstəvidə önəmli bir təşəbbüs kimi qiymətləndirib və “SpaceX” şirkətinin Bakı Konqresində iştirak edəcəyini bildirib.

Azercosmos, SpaceX Strike Cooperation Agreement
The Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azercosmos) has signed a cooperation agreement with the US company SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation).
The agreement was signed during a meeting between the Ministry of Digital Development and Transport, Azercosmos, and SpaceX.
According to the document, an arrangement was reached between Azercosmos and SpaceX on the resale of Starlink broadband satellite internet service in Azerbaijan.
Already successfully tested by Azercosmos in our country, this broadband communication could be used by users at sea, on land, on railways and other transport lines, in work and information centers in remote regions, that is, in any place with insufficient Internet coverage.
Samaddin Asadov, Chairman of the Board at Azercosmos said that they are happy to work in Azerbaijan together with a world-class technology provider such as SpaceX. As Starlink's internet services partner, he said, 'we will expand our advanced satellite technology services at sea and on land, overcoming the barriers created by traditional and often limited telecom infrastructures.'
Gwynne Shotwell, President and COO of SpaceX said during the meeting that the cooperation between Azerbaijan and SpaceX is an important step towards sustainable development of space industry. Ms Shotwell lauded the International Astronautical Congress, due to be held in Baku, as an important global initiative and said SpaceX company would be participating.